Alfons Matuszkiewicz (1822 – 1877), litograf, rysownik, fotograf

… i autor „Albumu widoków i okolic Warszawy”, wydanego w 1860 r (wraz z Julianem Ceglińskim (1827-1910).  szersza publiczność miała okazję przeczytać o nim z zupełnie innej okazji wcale nie varsavianistycznej. 

Otóż do Muzeum Ziemi Kujawskiej kupiono i sprowadzono obraz Alfonsa Matuszkiewicza z ok. 1853 r. „Widok katedry w świetle księżyca” czyli unikalna panoramę Włocławka, prezentującą nie istniejący już dzisiaj kształt architektoniczny budowli miejskich, a zwłaszcza katedry, przerobionej później, zgodnie z kolejną modą na modłę neogotycką. Widzimy też fragment pałacu biskupiego, budynki kanonii włocławskiej oraz drewniany most na Zgłowiączce. Nie jest to jedyny wizerunek Włocławka. Warszawski litograf upodobał sobie to miasto i stworzył tez inne grafiki, które funkcjonowały, zresztą tak jak widoki Warszawy, w ówczesnych czasopismach, zaspokajając zainteresowania krajoznawcze czytelników.

Niestety nie wiem wiele więcej o życiu Alfonsa Matuszkiewicza, znakomitego popularyzatora pejzażu miejskiego, przede wszystkim warszawskiego, ujętego we wspomnianym na wstępie „Albumie widoków i okolic Warszawy”, z którego komplet litografii, stanowiących prawdziwa gratkę dla miłośników historii naszej stolicy, zamieszczam poniżej. Jeśli ktoś z Czytelników zna jakies szersze omówienia życia i twórczości artysty, to bardzo proszę o poinformowanie o tym innych Czytelników oraz mnie w komentarzu, za co z góry dziękuję.

3 Comments

    1. To na innej mojej stronie, ta jest dla XIX wieku przeważnie, a nie dla artystów współczesnych.

  1. Świetne rysunki. Jestem litografem z wykształcenia i doceniam pracę z punktu widzenia artystycznego i technicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *