Aniela Poraj-Biernacka 1858 – 1919

Aniela Poraj-Biernacka  – ur. 1858, a podobno zm. 26 sierpnia 1919 – polska malarka, córka Adama Michała Biernackiego i Julii z domu Pancer. Napisałem podobno, bowiem napotkałem też date jej śmierci 1918 r.

Studiowała w Warszawie na kursach dla kobiet prowadzonych przez Wojciecha Gersona, a następnie w Paryżu w Académie Julian u Jules Joseph Lefebvre, Jean-Paul Laurens i Jean-Joseph Benjamin-Constant – tyle czytamy w Wikipedii, na stronach muzealnych itp. Niewiele, a i obrazów mamy do dyspozycji tej witrynki też mizerną ilość. No to zobaczmy ten skromny zbiór, a moze natrafimy kiedyś i na większy?

6 Comments

  1. Biernacka była niezłą malarką. Moim zdaniem najlepszy jest autoportret. Ładnie namalowała twarz i włosy. Chrystus – tylko poprawny. Korona mu zupełnie nie przeszkadza, jakby miał kapelusz na głowie. Patrzy w górę, jakby zobaczył stado wróbli albo gołębi .

    Pozdrawiam Cię Piotrze. Odzywaj się czasem.

    1. Witaj, Włodku!!! Ciesze się, że się odezwałeś. Zawsze ceniłem twoją opinię. Nie odzywałem sie, bo poświęciłem sie leczeniu siebie. na starość choroby mnie obsiadły jak jasny gwint/ Na tej stronie postaram sie zgromadzić stu kilkudziesięciu artystów polskich głównie z XIX wieku, ale nie tylko….

  2. Związek Artystek Polskich utworzony w listopadzie 1917 r. już pod koniec tegoż roku zorganizował we Lwowie wystawę. Czy ktoś wie, który obraz wystawiła, widniejąca w spisie uczestniczek, Aniela Poraj-Biernacka z Warszawy?

  3. Czasopismo z Biblioteki Muzeum Narodowego w Warszawie, sygn.Cz.s0123, Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych za rok 1918, wyd. Warszawa 1919- we wspomnieniu na str.10 jako datę zgonu artystki podaje 1 grudnia 1918 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.